Ο ΝΟΑ επέστεψε από το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας Βορείου Ελλάδας με μετάλλια και την πρόκριση στην προεθνική ομάδα

Με μια πρόκριση στην προεθνική ομάδα και δυο μετάλλια επέστρεψε ο Ναυταθλητικός Όμιλος Αλεξανδρούπολης από το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Βορείου Ελλάδας, όπου συμμετείχε με τέσσερις αθλητές και αθλήτριες το οποίο διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας από 1 έως 4 Μαρτίου στην Θεσσαλονίκη.

Οι αθλητές που συμμετείχαν στα optimist ήταν οι Γιαννακίδης Γρηγόρης, Παναγιώτης Σωτηριάδης και Παναγιώτης Χαλιλίδης. Ο Γρηγόρης Γιαννακίδης με την 11 η θέση που κατέλαβε ανάμεσα σε 86 αθλητές εξασφάλισε την συμμετοχή του στην προεθνική ομάδα optimist και στον αγώνα πρόκρισης εθνικής ομάδας που θα διεξαχθεί 8-12 Μαίου στην Ελευσίνα. Οι Αθλητές Παναγιώτης Σωτηριάδης και Παναγιώτης Χαλιλίδης κατέλαβαν την 70η και 72η θέση αντίστοιχα στον πρώτο τους μόλις αγώνα.

Στα ILCA 4 η Δέσποινα Γιαννακίδου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία κορίτσια U16 και το χάλκινο μετάλλιο και την 3η Θέση Γενικής. Συγχαρητήρια σε όλους αθλητές στον προπονητή της ομάδας και υπεύθυνο της αποστολής Μιχάλη Μιχαηλίδη και στους γονείς συνοδούς και ενθέρμους